Τονίστηκε η μεγάλη σημασία της προσφοράς της αγάπης χωρίς ανταλλάγματα και τη χαρά που νιώθουμε όταν δίνουμε, παρά όταν  παίρνουμε.

Ο Μικρός Πρίγκιπας

Μορφές αγάπης

1. Αρχικά παρουσιάστηκαν οι πίνακες ζωγραφικής του Ιακωβίδη (εκτός δύο έργων) και εντοπίστηκαν οι μορφές αγάπης που αναδύονται από αυτούς. Στη συνέχεια  για ν' αναπτύξουμε  την παρατηρητικότητα των παιδιών και να εξοικειωθούν με τα έργα του ζωγράφου ,κρύψαμε έναν -έναν πίνακα και τα νήπια καλέστηκαν να βρουν ποιος έλειπε και να τον ονομάσουν.

2.  Το παιδί -δάσκαλος περιέγραψε έναν πίνακα του Ιακωβίδη και ο μαθητής βρήκε σε ποιον πίνακα αναφέρεται. Όποιος μαθητής έβρισκε το σωστό ,γινόταν δάσκαλος και το παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι να τελειώσουν οι πίνακες ζωγραφικής (ένα ωραίο παιχνίδι για την καλλιέργεια του προφορικού λόγου).

3.    Για την αντιστοίχιση εικόνας - λέξης,   ετοιμάστηκε μια πινακοθήκη,  όπου τα παιδιά - playmobil  την επισκέφτηκαν. Δημιουργήθηκε όμως ένα πρόβλημα αφού κάποιος μπήκε  μέσα στην πινακοθήκη μας ( ένα σκυλάκι ) και μπέρδεψε τις καρτέλες με τους τίτλους των έργων .Τα νήπια καλέστηκαν να δράσουν γρήγορα πριν λειτουργήσει η πινακοθήκη και την επισκεφθούν τα παιδιά- playmobil .

4.   Για την εμπέδωση και ολική ανάγνωση των λέξεων που μάθαμε , τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Η ομάδα  γκαλερί και η ομάδα συλλέκτες. Η γκαλερί πουλούσε τους πίνακες και τα παιδιά-συλλέκτες έχοντας τις κάρτες με τις λέξεις( πατέρα ,μητέρα...) αγόρασαν τους αντίστοιχους πίνακες .

Το πάπλωμα της Αγάπης

Γλωσσικό παιχνίδι - Η Νεράιδα της Αγάπης

Το μενταγιόν της Αγάπης

τοποθετώντας ένα φώνημα σε κάθε μία καρδούλα και τις κόλλησαν στο εσωτερικό του μενταγιόν -φυλακτό της αγάπης .

Έτσι η αγάπη θα είναι πάντα στην καρδιά μας.

Ακροστιχίδα της αγάπης

1. Ήλιος μας ζεσταίνει , μας φωτίζει  να ανοίξουμε μια

2.  Πόρτα να πάρουμε την

3. Απόφαση και